Готуй сани влітку
Готуй сани влітку!
Щодо деяких особливостей в законодавстві при підготовці підприємств теплокомуненерго та комунальних закладів до опалювального сезону.
Безперебійне, якісне і безпечне постачання тепла та гарячої води до наших з вами домівок та комунальних закладів, в яких навчаються наші діти та проходять лікування наші близькі, є запорукою добробуту і здоров’я всіх громадян нашої Країни. Саме в цей час триває підготовка багатьох котелень, трубопровідних мереж, теплових господарств до опалювального сезону 2018-2019 років. На керівників цих суб’єктів господарювання покладена відповідальність не лише за трудові колективи, якими вони керують, але і за справний технічний стан та безпечну експлуатацію переданих їм в оперативне управління котелень та мереж теплопостачання. В зв’язку з взятими на себе нашою Державою обов’язками по впровадженню Європейського законодавства, та введенням в дію нових нормативно-правових актів, хотілося б звернути увагу на декілька принципових моментів, на які повинні звернути увагу згадані суб’єкти господарювання.
В зв’язку з введенням в дію нових «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (НПАОП 0.00-1.81-18) на суб’єктів господарювання перекладена частина обов’язків експертних організацій та наглядових функцій Державної служби з питань праці. Так, відповідно до п. 23 розділу VIII зазначених Правил, роботодавець, який експлуатує котли, забов’язаний самостійно проводити зовнішній і внутрішній огляд обладнання не рідше 1 разу на 12 місяців, з подальшою відміткою про це в журналі (паспорті) котла. Періодичні технічні огляді фахівцями експертних організацій проводяться не рідше 1 разу на 4 роки, з гідростатичним випробуванням – не рідше 1 разу на 8 років, якщо інші терміни не встановлені виробником обладнання. Експлуатація обладнання, без проведення зазначених оглядів, повинна бути негайно припинена.
Фахівці підприємств, на яких покладена відповідальність за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання, що працює під тиском, повинні пройти навчання і перевірку знань з НПАОП 0.00-1.81-18. Також, в зв’язку з виходом нових «Правил…», фахівці служб охорони праці підприємств повинні внести зміни в експлуатаційні, виробничі інструкції та інструкції з охорони праці для працівників які експлуатують та обслуговують зазначене обладнання.
На експлуатацію парових та водогрійних котлів теплопродуктивністю понад 0,1 МВт, незалежно від типу палива на якому працюють котел, роботодавець повинен отримати, відповідно до вимог Постанови кабінету міністрів України №1107 від 26.10.2011 року, дозвіл Держпраці на експлуатацію устатковання підвищеної небезпеки, яким є зазначені котли. Дозвіл видається на 5 років з можливістю подальшого його безкоштовного продовження.
Крім безпечної експлуатації роботодавець повинен забезпечити проведення ремонту та технічного обслуговування обладнання, що працює під тиском. В разі неспроможності організувати дані роботи власними силами, суб’єкт господарювання укладає договори з іншими суб’єктами господарювання, які мають дозвільні документи Держпраці на проведення монтажу, налагодження, ремонту, технічного обслуговування парових та водогрійних котлів теплопродуктивністю понад 0,1 МВт.
Разом з тим нагадуємо, що згідно з чинним законодавством всі власники вище згаданого обладнання повинні провести навчання для відповідальних осіб, які експлуатують це обладнання. Таке навчання є обов’язковим для виконання усіма центральними, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, бюджетними установами та суб’єктами господарювання незалежно від форми власності та видів діяльності.
ДП «Сумський ЕТЦ» - єдиний державний центр, який проводить обов’язкове навчання посадових осіб, відповідальних за технічний стан і безпечну експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, за «Правилами охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» за адресою м. Суми, вул. Косівщинська, буд.18.
Також, не слід забувати про обов’язкове проведення перед початком опалювального сезону періодичної перевірки димових та вентиляційних каналів в котельнях, топкових підприємств, комунально-побутових закладів, громадських будівель та споруд, житлових будинках, з оформленням відповідних актів.
В разі виникнення питань, по наведеним в цій статті відомостям, звертайтесь до фахівців нашого підприємства, які роз’яснять вимоги законодавства по кожному конкретному випадку.
З повагою, директор ДП «Сумський ЕТЦ» Ільченко Микола Степанович.